سرنوشت دموکراسی در سرزمین خروس ها

شاید این مهم ترین گرانیگاه پیش روی جمهوری پنجم فرانسه از زمان شاردوگل تا کنون است. جایی که خطر بازگشت افراطی گری و فاشیسم بیش از هر زمان دیگری جدی شده و سرزمین خروس ها و کشور ادبیات و هنر نوآور را تهدید می کند
زنگ آغاز انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه در حالی به صدا درآمده است که این دوره از انتخابات با همه ادوار قبلی تفاوت هایی دارد و می تواند سرنوشت متفاوتی در برابر کشوری قرار دهد که پیشقراول روشنفکری در دوران معاصر و مهد منتفکران آزادیخواه و واعظان دموکراسی بوده است. 

به گزارش خرداد؛ شاید این مهم ترین گرانیگاه پیش روی جمهوری پنجم فرانسه از زمان شاردوگل تا کنون است. جایی که خطر بازگشت افراطی گری و فاشیسم بیش از هر زمان دیگری جدی شده و سرزمین خروس ها و کشور ادبیات و هنر نوآور را تهدید می کند. 

خشونت و ترور افراطی های تکفیری پاس گل را برای لپون  تندرو فراهم کرده و با آنکه مارکون پدیده انتخاباتی این دوره تا آخرین نظر سنجی ها از رقبا پیش بود اما این اندک فاصله با توجه به حمله تروریستی دو روز پیش از انتخابات و در حالیکه فیون دیگر نامزد افراطی ها که البته میانه رو تر از لپون است، فاصله را اندک کرده، زنگ خطر را به صدا درآورده است. شرایط به نحوی است که در هر حالتی انتخابات به مرحله دوم خواهد رفت اما نکته آنجاست که کدام دو نامزد به مرحله دوم می روند، ماکرون مستقل با لوپن یا فیون و لوپن، در هر حالت به نظر می رسد که اگر لوپن یک پای رقابت باشد برای جلوگیری از ریاست جمهوری وی همه گروه های چپ و راست پشت رقیب او بایستند اما در این میان چه بهتر است که آن گزینه ماکرون میانه رو و معقول باشد.  

 از میان 11 نامزد نهایی، پنج نفر بیش از دیگران محبوبیت دارند و بر اساس آخرین نظر سنجی ها شانس «امانوئل ماکرون» نامزد مستقل و میانه رو و «مارین لوپن» رهبر حزب راست افراطی «جبهه ملی» از دیگران بیش تر است.


ماکرون که پیشتر وزیر اقتصاد، صنعت و امور دیجیتال در دولت اولاند بوده به عنوان جوان ترین نامزد این دوره از انتخابات مورد حمایت جوانان و طبقه روشنفکر است و برنامه های وی حمایت از ماندن در کنار اتحادیه اروپا، ایفای نقش موثرتر پاریس در این اتحادیه و رفع سیاست های تبعیض آمیز علیه مهاجران و مسلمانان است. 


«مارین لوپن» افراطی و خطرناک ترین نامزد، وعده برگزاری همه پرسی برای جدایی از اتحادیه (فرگزیت) را داده و بر  اعمال قوانین و تدابیر سختگیرانه نسبت به مهاجران، مسلمانان و اقلیت ها را داده است. 


 « فرانسوا فیون» نامزد حزب راست میانه جمهوری‌خواهان، «ژان لوک ملنشون» نامزد چپ‌گرا و «بنوا آمون» نامزد حزب حاکم سوسیالیست به ترتیب در رده های سوم، چهارم و پنجم نظر سنجی ها قرار داشته اند 

از نکات جالب توجه و متفاوت این دوره از انتخابات عدم کاندیداتوری فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فعلی و البته نامحبوب فرانسوی هاست و باید دید از  47 میلیون نفر از جمعیت 66 میلیون نفری فرانسه که واجد شرایط رای دادن هستند، چه کسی جانشین اولاند شده و روانه کاخ الیزه می شود.  


انتخاباتی که سایه تدابیر امنیتی بر فضای آن سنگینی می کند و حضور بیش از 50 هزار نیروی پلیس و هفت هزار سرباز ارتش در روز انتخابات، نشانه همین فضای امنیتی شدید است. 


حال باید منتظر ماند و دید که آیا افراطی ها و سیاستمداران آنرمال پس از آمریکا میتوانند فرانسه روشنفکرها را هم در چنبره خود بگیرند؟ اتفاقی که اگر رخ دهد می تواند دومینوی سقوط را برای دولت های معتدل در اروپا را آغاز کند و سرنوشتی متفاوت بر قاره سبز حکمفرما سازد./خرداد/ محمد محمدی

آخرین اخبار

تبلیغات

 
 
 
 
 
 
 
 

برای تبلیغات ایمیل بزنید

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید